NZ Winter Paralympic Teams & Medals

New Zealand has a proud history of winning medals at the Paralympic Winter Games. 

2014 WINTER PARALYMPIC GAMES, SOCHI, RUSSIA 

Medals: 

Silver

 

Team: 

Corey Peters

Adam Hall 

Carl Murphy

 Silver - GS

Coaches 

Scott Olson

Peter Sandford

Adam Dooney

 

Chef de Mission: 

Physio: 

Ashley Light

Andrew Duff

 

  

2010 WINTER PARALYMPIC GAMES, VANCOUVER, CANADA

Medals: 

Gold

 

Team: 

Adam Hall (LW1)

Peter Williams (LW11)

 

Coaches 

Hiro Taniguchi

Peter Sandford

 

Chef de Mission: 

Physio: 

Jon Turnball

Andrew Duff

 

 

 

2006 WINTER PARALYMPIC GAMES, TORINO, ITALY 

Medals: 

None

 

Team: 

Adam Hall (LW1)

Anthony (Ant) Field (LW6/8-1)

 

Coaches 

Jane Stevens

 

Chef de Mission / Team Manager: 

Gerald Davies

 

 

 

2002 WINTER PARALYMPIC GAMES, SALT LAKE CITY, USA  

Medals: 

4 Gold

2 Bronze

 

Team: 

Rachael Battersby (LW6/3/1/4/5)

Gold - Downhill

Gold - GS

Gold - Slalom

 

Steve Bayley (LW4)

Gold - GS

Bronze - Downhill

Bronze - Super G

Coaches: 

Patrick Cooper

Alan Bender

 

Chef de Mission / Team Manager: 

Janine Elliott

 

 

 

2000 DISABLED ALPINE WORLD CHAMPIONSHIPS, ANZERE, SWITERLAND 

Medals: 

4 Silver 

2 Bronze

 

Team: 

Rachael Battersby (LW6/3/1/4/5)

Giant Slalom - Silver 

Bronze - Super G

 

Steve Bayley (LW4)

Silver - Downhill

 

Mathew Butson (LW9/1/3/5)

Silver - Downhill 

Bronze - Giant Slalom

 

Sue Gardiner (B2/3)

Guide David Gardiner

Silver - Slalom

Coach: 

Patrick Cooper

 

Chef de Mission / Team Manager: 

 

Janine Elliott

 

 

 

1998 WINTER PARALYMPIC GAMES, NAGANO, JAPAN

Medals: 

4 Gold 

1 Silver

1 Bronze

 

Team: 

Rachael Battersby (LW6/3/1/4/5)

 

 

Steve Bayley (LW4)

Bronze - Giant Slalom

 

Mathew Butson (LW9)

Gold - Super G

Gold - Giant Slalom

Gold - Slalom

Silver - Downhill

 

Sue Gardiner (B2/3)

Guide: David Gardiner

 

 

Kevin O'Sullivan (LW1/3/5)

Gold - Super G

Coach: 

Patrick Cooper

Kevin Jardine

 

Chef de Mission / Team Manager: 

 

Janine Elliott

 

Physio: 

Gillian Hall

 

 

1996 DISABLED ALPINE WORLD CHAMPIONSHIPS, LECH, AUSTRIA 

Medals: 

4 Silver 

2 Bronze

 

Team:

Kevin Aleksich

 

 

Mathew Butson (LW9)

Silver - Downhill 

Silver - Giant Slalom 

Bronze - Super G

 

Patrick Cooper (LW4)

Silver - Super G

 

Joanne Duffy (B2) 

Guide: Jane Stevens

 

 

Kevin O'Sullivan (LW1/3/5)

Silver - Giant Slalom

Bronze - Slalom

Coach:

Grant Jameson

 

Chef de Mission:

 

Janine Elliott

 

Assistant

Birgit Standke

 

 

 

1994 WINTER PARALYMPIC GAMES, LILLEHAMMER, NORWAY 

Medals:

3 Gold

3 Bronze

 

Team:

Chris Adamson

 

 

Kevin Aleksich

 

 

Ed Bickerstaff

 

 

Mathew Butson (LW9)

 

 

Patrick Cooper (LW4)

Gold - Super G

Gold - Slalom

Bronze - Giant Slalom

 

Joanne Duffy (B2) 

Guide: Ross James

Gold - Downhill

Bronze - Super G

 

Kevin O'Sullivan (LW1/3)

Bronze - Slalom

Coach:

Jim Davis

 

Chef de Mission:

Janine Elliott

 

 

 

1992 WINTER PARALYMPIC GAMES, ALBERTVILLE, FRANCE 

Medals:

2 Gold

 

Team:

Chris Adamson

 

 

Ed Bickerstaff

 

 

Patrick Cooper (LW4)

Gold - Super G

Gold - Slalom

 

Stuart Graham

 

 

Kevin O'Sullivan (LW1/3)

 

 

Devin Shanks

 

 

Mark Weeks

 

Coach:

Danny Puffpaff

 

Chef de Mission:

Janine Elliott

 

 

1990 DISABLED ALPINE WORLD CHAMPIONSHIPS, WINTER PARK, USA

Medals:

1 Bronze

 

Team:

Ed Bickerstaff (LW6/8)

 

 

Patrick Cooper (LW4)

 

 

Stuart Graham (LW1)

 

 

Kevin O'Sullivan (LW1)

 

 

Lorraine Te Punga (LW2)

 

 

Angela Sew Hoy (Deaf)

 

 

Devin Shanks (LW1)

Bronze - Downhill

Coach:

Peter McCallum

 

Chef de Mission / Team Manager / Physio:

Gillian Hall

 

 

1988 WORLD WINTER GAMES FOR THE DISABLED, INNSBRUCK, AUSTRIA

Medals:

1 Silver

 

Team:

Ed Bickerstaff (LW6/8)

 

 

Patrick Cooper (LW4)

Silver - Slalom

 

Lorraine Te Punga (LW2)

 

Coach:

Peter McCallum

 

Chef de Mission / Team Manager:

 

Paul Speight

 

Assistant:

John Gainsford

 

 

1986 WORLD DISABLED SKI CHAMPIONSHIPS, SALEN, SWEDEN 

Medals:

1 Gold

2 Silver

 

Team:

Ed Bickerstaff (LW6/8)

 

 

Patrick Cooper (LW4)

 

 

Vivienne Martin (B2)

Guide: Janice Walls

Gold - GS

Silver - Downhill

Silver - 2nd Overall

NZ Skier of the Year

Coach:

Mike Curzon

 

Chef de Mission:

Janice Walls

 

Assistant:

Peter McCallum 

 

 

1984 WINTER OLYMPICS EXHIBITION COMPETITION, INNSBRUCK, AUSTRIA  

Medals:

1 Gold

2 Silver

1 Bronze

 

Team:

Ed Bickerstaff (LW6/8)

 

 

Denis Butler (LW2)

 

 

Martin (Marty) Clark (LW2)

 

 

Patricia (Trish) Craig (LW2)

 

 

Mark Edwards (LW3)

Bronze - Downhill

 

Vivienne Martin (B2)

Guide: Mike Curzon

Gold - Giant Slalom

Silver - Downhill

 

Chris Orr (B1)

Silver - Downhill

 

Craig Philip (LW5/7)

 

Coach:

David Boyd

 

Team Manager :

Roger McGarry

 

Assistant:

Lorraine Philip 

 

Physio's:

Mike Curzon

Kay Shears 

 

 

 

1980 WORLD WINTER GAMES FOR THE DISABLED, GEILO, NORWAY 

Medals:

None

 

Team:

Peter Baddely

 

 

Ed Nicholls

 

 

Craig Philips

 

Coach / Team Manager:

David Boyd

 

Assistant:

Lorraine Philip

Shirley Nicholls