History of the New Zealand Disabled Ski Team

Winter sports for athletes with a disability gradually developed after World War II, as large numbers of injured soldiers and civilians tried to return to their skiing activities. Early pioneers such as double-leg amputee Sepp Zwicknagl from Austria experimented with skiing using prostheses.

It was in the 1970s that multi-disability skiing competitions started. In 1974, the first world championships were held in Grand Bornand in France, which featured Alpine (Downhill) and Nordic (Cross-Country) skiing for amputee and visually impaired athletes.

The first Paralympic Winter Games were held in 1976 in Örnsköldsvik, Sweden. There were competitions in Alpine and Nordic Skiing for amputee and visually impaired athletes, and a demonstration event in Sledge Racing.

The success of the first Games led to the second Winter Paralympics in 1980 in Geilo, Norway where New Zealand entered its first Disabled Ski Team.

By the third Paralympic Winter Games in 1984, which were held at Innsbruck, the Disabled Ski Team were winning the New Zealand's first medals in international skiing competition.

From its inception in 1976, these teams were managed and sent to the Paralympic Games by Disabled Snowsports NZ. In 2006 Paralympics NZ took over the administration of the Paralympic Winter Games New Zealand Team.  

Para-snowboarding was included in the Winter Paralympic Games for the first time in 2014. New Zealand was represented by para-snowboard cross racer carl Murphy who placed fourth.

 

2014 Winter Paralympic Games, Sochi, Russia

Medals:Gold

 

Medals: 

Silver

 

Team: 

Corey Peters

Adam Hall 

Carl Murphy

 

Coaches 

Scott Olson

Peter Sandford

Adam Dooney

 

Chef de Mission: 

Physio: 

Ashley Light

Andrew Duff

 

 

 

2010 Winter Paralympic Games, Vancouver Canada

Medals:Gold

 

Medals: 

Gold

 

Team: 

Adam Hall (LW1)

Peter Williams (LW11)

 

Coaches 

Hiro Taniguchi

Peter Sandford

 

Chef de Mission: 

Physio: 

Jon Turnball

Andrew Duff

 

 

 2006 Winter Paralympic Games, Torino, Italy 

 

Medals: 

None

 

Team: 

Adam Hall (LW1)

Anthony (Ant) Field (LW6/8-1)

 

Coaches 

Jane Stevens

 

Chef de Mission / Team Manager: 

Gerald Davies

 

 

 

2002 Winter Paralympic Games, Salt Lake City, USA 

 

Medals: 

4 Gold

2 Bronze

 

Team: 

Rachael Battersby (LW6/3/1/4/5)

Gold - Downhill

Gold - GS

Gold - Slalom

 

Steve Bayley (LW4)

Gold - GS

Bronze - Downhill

Bronze - Super G

Coaches: 

Patrick Cooper

Alan Bender

 

Chef de Mission / Team Manager: 

Janine Elliott

 

 

 

2000 Disabled Alpine World Championships, Anzere, Switzerland 

 

Medals: 

4 Silver 

2 Bronze

 

Team: 

Rachael Battersby (LW6/3/1/4/5)

Giant Slalom - Silver 

Bronze - Super G

 

Steve Bayley (LW4)

Silver - Downhill

 

Mathew Butson (LW9/1/3/5)

Silver - Downhill 

Bronze - Giant Slalom

 

Sue Gardiner (B2/3)

Guide David Gardiner

Silver - Slalom

Coach: 

Patrick Cooper

 

Chef de Mission / Team Manager: 

 

Janine Elliott

 

 

 

1998 Winter Paralympic Games, Nagano, Japan 

 

Medals: 

4 Gold 

1 Silver

1 Bronze

 

Team: 

Rachael Battersby (LW6/3/1/4/5)

 

 

Steve Bayley (LW4)

Bronze - Giant Slalom

 

Mathew Butson (LW9)

Gold - Super G

Gold - Giant Slalom

Gold - Slalom

Silver - Downhill

 

Sue Gardiner (B2/3)

Guide: David Gardiner

 

 

Kevin O'Sullivan (LW1/3/5)

Gold - Super G

Coach: 

Patrick Cooper

Kevin Jardine

 

Chef de Mission / Team Manager: 

 

Janine Elliott

 

Physio: 

Gillian Hall

 

 

 

1996 Disabled Alpine World Championships, Lech, Austria 

 

Medals: 

4 Silver 

2 Bronze

 

Team:

Kevin Aleksich

 

 

Mathew Butson (LW9)

Silver - Downhill 

Silver - Giant Slalom 

Bronze - Super G

 

Patrick Cooper (LW4)

Silver - Super G

 

Joanne Duffy (B2) 

Guide: Jane Stevens

 

 

Kevin O'Sullivan (LW1/3/5)

Silver - Giant Slalom

Bronze - Slalom

Coach:

Grant Jameson

 

Chef de Mission:

 

Janine Elliott

 

Assistant

Birgit Standke

 

 

 

1994 Winter Paralympics Team, Lillehammer, Norway

 

Medals:

3 Gold

3 Bronze

 

Team:

Chris Adamson

 

 

Kevin Aleksich

 

 

Ed Bickerstaff

 

 

Mathew Butson (LW9)

 

 

Patrick Cooper (LW4)

Gold - Super G

Gold - Slalom

Bronze - Giant Slalom

 

Joanne Duffy (B2) 

Guide: Ross James

Gold - Downhill

Bronze - Super G

 

Kevin O'Sullivan (LW1/3)

Bronze - Slalom

Coach:

Jim Davis

 

Chef de Mission:

Janine Elliott

 

 

 

1992 Winter Paralympics Team, Albertville, France

 

Medals:

2 Gold

 

Team:

Chris Adamson

 

 

Ed Bickerstaff

 

 

Patrick Cooper (LW4)

Gold - Super G

Gold - Slalom

 

Stuart Graham

 

 

Kevin O'Sullivan (LW1/3)

 

 

Devin Shanks

 

 

Mark Weeks

 

Coach:

Danny Puffpaff

 

Chef de Mission:

Janine Elliott

 

 

 

1990 Disabled Alpine World Championships, Winter Park, USA

 

Medals:

1 Bronze

 

Team:

Ed Bickerstaff (LW6/8)

 

 

Patrick Cooper (LW4)

 

 

Stuart Graham (LW1)

 

 

Kevin O'Sullivan (LW1)

 

 

Lorraine Te Punga (LW2)

 

 

Angela Sew Hoy (Deaf)

 

 

Devin Shanks (LW1)

Bronze - Downhill

Coach:

Peter McCallum

 

Chef de Mission / Team Manager / Physio:

Gillian Hall

 

 

 

1988 World Winter Games for the Disabled, Innsbruck, Austria

 

Medals:

1 Silver

 

Team:

Ed Bickerstaff (LW6/8)

 

 

Patrick Cooper (LW4)

Silver - Slalom

 

Lorraine Te Punga (LW2)

 

Coach:

Peter McCallum

 

Chef de Mission / Team Manager:

 

Paul Speight

 

Assistant:

John Gainsford

 

 

 

1986 World Disabled Ski Championships, Salen, Sweden

 

Medals:

1 Gold

2 Silver

 

Team:

Ed Bickerstaff (LW6/8)

 

 

Patrick Cooper (LW4)

 

 

Vivienne Martin (B2)

Guide: Janice Walls

Gold - GS

Silver - Downhill

Silver - 2nd Overall

NZ Skier of the Year

Coach:

Mike Curzon

 

Chef de Mission:

Janice Walls

 

Assistant:

Peter McCallum 

 

 

 

1984 Winter Olympics Exhibition Competition, Innsbruck, Austria

 

Medals:

1 Gold

2 Silver

1 Bronze

 

Team:

Ed Bickerstaff (LW6/8)

 

 

Denis Butler (LW2)

 

 

Martin (Marty) Clark (LW2)

 

 

Patricia (Trish) Craig (LW2)

 

 

Mark Edwards (LW3)

Bronze - Downhill

 

Vivienne Martin (B2)

Guide: Mike Curzon

Gold - Giant Slalom

Silver - Downhill

 

Chris Orr (B1)

Silver - Downhill

 

Craig Philip (LW5/7)

 

Coach:

David Boyd

 

Team Manager :

Roger McGarry

 

Assistant:

Lorraine Philip 

 

Physio's:

Mike Curzon

Kay Shears 

 

 

 

1980 World Winter Games for the Disabled, Geilo, Norway

 

Medals:

None

 

Team:

Peter Baddely

 

 

Ed Nicholls

 

 

Craig Philips

 

Coach / Team Manager:

David Boyd

 

Assistant:

Lorraine Philip

Shirley Nicholls